Hurdacılar

Hurdacılar kısa tabirle atık maddeleri geri dönüşüm ile hammaddeye dönüştüren bir iş sektörüdür. Atıkların işlenerek tekrardan kullanılabilir hammaddeye dönüşmesini sağlarlar. Çöp atıklar bu şekilde ekonomiye yeniden kazandırılır. Diğer yandan büyük şehirlerde oluşan çevre kirliliğinin bir nebze de olsa önüne geçilmiş olunur.  

Ömürleri bitmiş, artık bir işlevi kalmayan atıl durumdaki bazı eşyalar kimyasal ve fiziksel olarak yenilenerek yeniden üretime dâhil edilmesinin belli bir zorunluluğu vardır. Kullanılan kaynakların israfını önleme adına bu sistem geliştirilmiştir. Geri dönüşüm sistemine dâhil olan ürünler arasında, bakır hurda, demir hurda, plastik hurda, nikel hurda, alüminyum hurda, kâğıt hurda yer almaktadır. Günümüz şartlarına göre enerji en çok ihtiyaç duyulan bir kaynaktır. Geri dönüşüm sayesinde ekonomiye büyük çaplı bir kaynak sağlanmıştır.

İşe yaramayan, artık kullanım ömrü tamamlanmış olan hurdalar geri dönüşüm için toplanır. Yıkanarak, geri dönüşümü yapılabilen eşyalar ayrıştırılır. Her maddenin ayrıştırıldıktan sonra dönüştürülme işlemi farklıdır. İşlem çeşitliliği ürünün cinsi ile alakalıdır. Birçok işlemden geçen atık hurdalar firmalar tarafından tekrardan üretime sunulur.

Hurdacılık Sektörü

Hurdacılar insanların günlük yaşamında kullanarak eskittiği birçok atık maddeyi son teknoloji ile geri kazandırıp ülke ekonomisine fayda sağlamaktadır. Kâğıt hurda, plastik hurda, cam hurda, demir hurda, alüminyum hurda, bakır hurda, çinko hurda gibi atıklar bu yöntemlerin en çok kullanıldığı değerli atık hurda ürünlerdir. Geri dönüşüm işlemi hem ekonomiye, hem çevreye oldukça fazla fayda sağlar.

Hurdacılar vaktini doldurmuş ve kullanılmış olan atık malzemeleri yeniden hammadde haline getirmek için birçok işlemlerden geçirirler. Bu süreç oldukça zahmetlidir. Geri dönüşüm süreci görevli kişilerin atıkları toplamasıyla başlar. Bir sonraki aşamada ise atık durumuna geçmiş olan ürünlerin temizlenerek ayrıştırılma kısmı yer alır. Temizlenip ayrıştırılması yapılan atık malzemeler son teknoloji ile geri dönüşümü birçok işletmeler tarafından yapılır. Doğada bozulması yıllar alan atık malzemeler geri dönüşüm sayesinde ülke ekonomisine büyük bir ölçüde katkı sağlamaktadır. Dönüştürülen hurda atıklar inşat sektörü başta olmak üzere birçok sahada yeniden kullanılmaktadır. Böylece hurda geri dönüşümü hem doğaya hem de ülke ekonomisine büyük katkılar sağlar.  

Hurda Fiyatları  

Hurdacılar çalışması hiç kolay olmayan bir iş sektöründe görev almaktadırlar. Her ne kadar hurda denilince akla demir gibi metal ürünler gelse de, aslında demirden daha değerli olan kâğıt atık her zaman için en revaçta geri dönüştürülebilen atık çeşididir.

Kullanım ömrü dolmuş atık ürünlerin alımını yapan firmalar, hurda atık alımlarında belli bir fiyat aralığı kullanmazlar. Geri dönüştürülebilen atık hurdaların fiyatı cinsine ve miktarına göre değişkenlik gösterir. Ayrıca günümüz şartları ile alakalı olarak haftalık, günlük hatta saatlik bir atık hurda fiyat artışı bulanmaktadır. Atık ürünler için internet sitelerinden iyi bir fiyat araştırması yapılmalıdır. Güncel bir fiyat araştırmasından sonra en yüksek fiyatı veren firmalar bulunur ve iletişime geçilir.

   

Hurda Çeşitleri

Hurdacılar iş yapmak için genel olarak geniş alanları tercih ederler. Her ne kadar küçük alanlarda, şehir içi bazı ortamlarda da iş sahaları olsa da büyük işletmeler her zaman şehirden uzak geniş alanları tercih ederler. Bu sayede hem büyük iş makinalarında trafik, gürültü sorunu yaşanmaz, hem de çevre kirliliğinden ötürü insanlar rahatsız edilmez.

Dönüştürülebilir hurda çeşitleri arasında demir hurda, bakır hurda, çelik hurda, alüminyum hurda, plastik hurda, cam hurda, kâğıt hurda gibi ürünler yer almaktadır. Tüm bu geri dönüştürülebilen atık hurdaların alımı farklı fiyatlar ile yapılır. Atık hurdanın fiyatını hurdanın cinsi belirler.   

 

 

Müşteri Temsilcisi

Hurdacı Ara ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler! Size nasıl yardımcı olabiliriz?

02:16:36
Görüşmeyi Başlat