Hurda Çeşitleri

Hurda çeşitleri bilinmesi ile birlikte pek çok geri dönüşümü olabilecek olan atıkların değerlendirilmesinde yararlıdır. Toplumda yanlış bir bilgi olarak hurda bir daha kullanılması mümkün olmayan eşyalar, aletler, atıklardır. Oysa hurdalar belli merkezlerde toplanarak geri dönüşümü yapılmaktadır. Dünya kaynaklarının hızla tükeniyor olmasıyla verimli kullanılması en büyük amaç olarak ortada bulunmaktadır. Bunun için artık kullanılmayan, eşyalar, malzemeler, atıklar geri dönüşüm için değerlendirilmelidir. Devletin bu konuda yaptığı çalışmalar arasında geri dönüşüm kutularının olmasıdır. Bu kutulara atıkların mutlaka cinslerine göre ayrıştırılarak atılması çok önemlidir.

İş yerlerinde olduğu gibi evlerde de ortaya çıkan atıkların cinslerine göre biriktirilmesi yeniden dönüşüm için yararlıdır. Bireylerin çöp olarak düşündükleri bir daha asla kullanamaz diye düşündükleri pek çok eşya, malzeme aslında geri dönüştürülebilmektedir. Bunların toplanması için bireysel olarak çalışan atık toplayıcılar ve eskici adı altında bilinen kişiler bulunmaktadır. Atık toplayıcılar daha çok kağıt, karton, cam ve plastik gibi atıkları toplamaktadırlar. Eskiciler ise artık kullanılmayan elektronik eşyaları satın almaktadırlar.

Hurda Çeşitleri Nelerdir?

Değerlendirilebilecek hurda çeşitleri nelerdir bilinmesi kaynakların verimli kullanılması açısından çok önemlidir. Artık kullanılmayacak kadar eskimiş ya da zarar görmüş olan malzemelerin atık toplama alanlarına ya da çevreye atılmaları doğanın kirlenmesine de neden olmaktadır. Bu sorunun yaşanmaması ve atıkların en iyi şekilde değerlendirilmesi için artık hurdacılık bir sektör haline gelmiştir.

Eskiden bireysel olarak yapılan hurdacılık artık kurumsal firmalar tarafından yapılmaktadır. Bu firmalar aynı zamanda ülke ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadırlar. Hurdaların çeşitleri içlerindeki maddeye bağlı olarak belirlenmektedir. İçinde bulunan maddeye göre ayrıştırılarak geri dönüşüme gönderilmektedir. Firmaların alımını yaptıkları hurdaların çeşitleri şu şekilde sayılabilmektedir.

 • Bakır
 • Demir
 • Alüminyum
 • Krom
 • Çinko
 • Kurşun
 • Paslanmaz
 • Kağıt

Hurda Firmaları

Hurdacılığın büyük bir sektör haline gelmesi ile birlikte artık hurda çeşitleri alımını yapan kurumsal firmaların sayısı da artmaktadır. Teknolojiyi yakından takip eden bu firmalar hurdaları kendileri ile iletişime geçildiği takdirde yerinden almaktadırlar. Bu sayede hurdaların diğer atıklar ile temas ederek kullanılamaz duruma gelmesinin de önüne geçilmektedir. Bu firmalar müşterilerinin işlerini kolaylaştırmak için çeşitli yöntemler geliştirmektedirler. İnşaat yıkımları yapılması gerektiğinde firma ile iletişime geçildiğinde yıkımı dahi yapmaktadırlar. Bu şekilde yıkım maliyetinden inşaat sahibi kurtulmaktadır. Firmalar da yıkımı ücretsiz yaparken oradan çıkacak hurdaları alabilmektedirler.

Çok basit bir deyişle hurda firmaları eskileri almakta yenilenmesini sağlamaktadırlar. Her hurdanın çeşidine göre ayrıştırılması ile birlikte yeniden değerlendirilmesi ve hammadde olarak kullanılması mümkün olmaktadır. Hurdacılar ekonominin hammadde ihtiyacının kullanılmış olan malzemelerden sağlamaktadırlar. Aynı zamanda firmalar eskidiği için kullanılmayan malzemeleri satın alarak sahiplerinin cüzi olsa da bir gelir elde etmesini sağlıyorlar.

Hurda Olarak Kullanılabilen Malzemeler Nelerdir?

Uzun ya da kısa ömürlü olan pek çok eşya aslında hurda çeşitleri içinde değerlendirilebilir. Hangi malzemelerin yeniden dönüşümünün mümkün olduğunun bilinmesi bireysel olarak da yararlıdır. Böyle bir bilgiye sahip olduğunuzda dünya kaynaklarının verimli kullanılmasında siz de üzerinize düşen sorumluluğu yerine getirebilirsiniz. Aynı zamanda eskimiş eşyalarınızı çöpe atmadan onların satışını yaparak gelir elde edebilirsiniz. Hurda firmaları tarafından alınan malzemeler şunlardır ve bunların olması halinde iletişime geçerek adresinizden alınmasını sağlayabilirsiniz.

 • Demir, çelik gibi metal hurdalar
 • Buzdolabı, teyp, televizyon gibi elektronik eşyalar
 • Camdan üretilmiş eşyalar
 • Kağıt, karton türü olan eşyalar
 • Plastik, polyester, poliüretan olan malzemeler
 • Araba lastikleri
 • Otomobil parçaları
 • Üretim aşamalarında ortaya çıkacak olan metal talaşları gibi hurdalar
 • Artık kullanılmayan gemiler, tren, uçak gibi çok büyük ulaşım araçları da hurda olarak kabul edilebilir
Demir hurdası
Demir hurdası
Demir hurdası değerli metaller arasında yer alan bir hurda çeşidi olmaktadır. Uzun yıllar boyunca yıpranmayan, özelliğini kaybetmeyen, oksitlenme yapmayan demir madeni birçok sektörde kullanılmaktadır.
Devamını Oku
Hurda Geri Dönüşüm
Hurda Geri Dönüşüm
Hurda geri dönüşüm atıklar için birebirdir. Günlük yaşamda yer alan eşyalar zaman geçtikçe eskimeye yüz tutar ve artık kullanılmayacak hale gelir. Bu tür eşyaları geri dönüştürmek hem doğa için hem de insanlık için en iyi tercih olacaktır.
Devamını Oku
Metal Hurdası
Metal Hurdası
Kullanılamaz duruma gelen metal hurdası birçok farklı şekilde geri dönüştürülebilir. Metal materyaller günümüzde aklınıza gelebilecek her alanda kullanılır
Devamını Oku
Bakır Hurdası
Bakır Hurdası
Genel olarak elektrik ve elektronik sektöründe sıklıkla kullanılan bakır hurdası büyük oranda geri dönüştürülebilir.
Devamını Oku
Çinko Hurdası
Çinko Hurdası
Doğada 100 yıldan fazla bozulmadan durabilen çinko hurdası günümüzde geri dönüştürülerek tekrar kullanıma hazır hale getirilir.
Devamını Oku
Kablo hurdası
Kablo hurdası
Geri dönüşüm ile kablo hurdası hammadde düzeyine kadar ayrıştırılır ve birçok alanda kullanılır.
Devamını Oku
Krom Hurdası
Krom Hurdası
Krom hurdası genelde büyük iş yerlerinde kullanılan yıpranmış hurdalardan oluşmaktadır.
Devamını Oku
Kurşun Hurdası
Kurşun Hurdası
Kurşun hurdası en yoğun metaller arasında yerini alır. Çok çeşitli ürünün içinde bulunabilir.
Devamını Oku
Paslanmaz Hurdası
Paslanmaz Hurdası
Paslanmaz hurdası halk arasında ‘’paslanmaz’’ tabiri ile kullanılan yapı olarak sert ve erime sıcaklığı çok yüksek olan bir krom ürünüdür.
Devamını Oku
Sarı Hurdası
Sarı Hurdası
Sarı hurdası son zamanlarda ülkemiz genelinde en çok rağbet gören hurda çeşitlerinden birisidir.
Devamını Oku
HİZMETLER

Hurdacı Hizmetleri

Hurda atık demek değil, geri dönüşümde yok etmek demek değildir. Hurda değer yaratmada ve yeni ürünler yapmada kullanılabilir.

Geri dönüşüm enerji ve hammadde tasarrufu sağladığı gibi daha çevre dostudur. Daha az atık ve daha tehlikesiz/zehirsiz atık çıkarılır. Üretici, tüketici ve geri dönüşüm sektörü bir zincirin halkalarıdır. Geri dönüşüm sektörü halkayı tamamlar.

Hurdacılar

Hurdacılar iş yapmak için genel olarak geniş alanları tercih ederler. Her ne kadar küçük alanlarda, şehir içi bazı ortamlarda da iş sahaları olsa da büyük işletmeler her zaman şehirden uzak geniş alanları tercih ederler. Bu sayede hem büyük iş makinalarında trafik, gürültü sorunu yaşanmaz, hem de çevre kirliliğinden ötürü insanlar rahatsız edilmez.

Dönüştürülebilir hurda çeşitleri arasında demir hurda, bakır hurda, çelik hurda, alüminyum hurda, plastik hurda, cam hurda, kâğıt hurda gibi ürünler yer almaktadır. Tüm bu geri dönüştürülebilen atık hurdaların alımı farklı fiyatlar ile yapılır. Atık hurdanın fiyatını hurdanın cinsi belirler.   

 

TÜM HİZMETLER
01
En Yakın Hurdacı
En yakın hurdacı olarak belediyelerin sokaklara ya da mahallelere kurmuş olduğu tesisler mevcuttur.
Hizmeti İncele
02
En İyi Hurdacı
En iyi hurdacı hangi firmadır ya da nasıl çalışmaktadır konuları ihtiyaç sahipleri tarafından araştırılmaktadır.
Hizmeti İncele
03
Hurda Alan Firmalar
Birçok farklı hurdayı fiyat karşılığında satın alarak geri dönüştüren hurda alan firmalar doğanın korunması ve her alanda gittikçe artan ihtiyacın karşılanması açısından önem taşır.
Hizmeti İncele
04
 Hurda Alımı
Pek çok sektörde en önemli adımlardan biri hurda alımı denilebilir. Yaşanan değişimlerle, sürekli gelişmeye devam eden sektörlerden biri olarak hurdacılık, tüm süreç boyunca titizlikle uğraşılan işlerin başında gelmektedir.
Hizmeti İncele
05
Hurdacılar
Hurdacılar kısa tabirle atık maddeleri geri dönüşüm ile hammaddeye dönüştüren bir iş sektörüdür.
Hizmeti İncele
06
Hurdacı Telefonu
Hurdacı telefonu aslında tüm insanların bilmeleri gereken numaralar arasında yer almaktadır.
Hizmeti İncele
Müşteri Temsilcisi

Hurdacı Ara ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler! Size nasıl yardımcı olabiliriz?

19:14:40
Görüşmeyi Başlat